Hajlamosak vagyunk a bemelegítést és a nyújtás hanyagolni – csak hogy az “igazi” edzésre több idő jusson! “Időt sportolunk, ez csak pár kis mozgás, minek ez?”
A bemelegítés minden edzés, aktív mozgás előtt nagyon fontos, legyen az kemény HIIT edzés vagy könnyed hasizom regenerálás. Miért is?
Mi a bemelegítés célja?
A cél a fő izomcsoportok bemelegítése és egyidejűleg az antagonisták nyújtása – emelve a testhőmérsékletet, sérülés mentesebbé és hatékonyabbá (!) téve az edzést!
- Általános biológiai, fiziológiai, pszichológiai állapot megteremtése
- Keringés, légzés, vázizomzat, csont-ízületi rendszer, idegrendszer előkészítése a fő terhelésre
- Végcél: sérülések elkerülése, az izmok, szalagok hőmérsékletének emelése, az ízületék folyadéktermelésének fokozása, így a kopások csökkentése
A testhőmérséklet emelésével, a keringés fokozásával az anyagcsere folyamatok is felgyorsulnak!
(1 o hőmérséklet emelkedés 13 % anyagcsere felgyorsulást eredményez.)
Ha elmarad a bemelegítés: az izmok is megrövidült állapotban maradnak – nagyobb sérülés veszély!
Hogyan épül fel egy jó bemelegítés?
A bemelegítés dinamikus mozgások a szagitális (elől-hátul), frontális (oldalra) és keresztirányú (forgások) síkokban, melyek előkészítik a szervezetet a fő edzésre és iskolázzák a mozdulatokat.
Célszerű úgy végezni, hogy az izmok feszítettsége lassan növekedjen, a mozdulatok folyamatosan intenzívebbek legyenek és érjék el a maximum sebességet.
Tehát pár szóban: kisebb sérülés veszély, hatékonyabb az edzés, gyorsabb az anyagcsere, védelem az ízületeknek, ráhangol az edzésre, gyorsabb regeneráció. Akkor miért is spórolnák a bemelegítésen?
Tőkés Renáta
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: