Az erős hasért - nyíltan a Rectus Diastasisról

Hasizom regenerálás a szülés utáni pár hónapban vs. évekkel a szülés után

Sokszor és sokan kérdezitek, hogy szülés után mikor kezdhetitek el a
hasizmok edzését, regenerálást, illetve milyen gyakorlatokkal érdemes indulni.
Nagyon örülök ezeknek a kérdéseknek, mert látom, hogy tényleg kezd eljutni mindenkihez az információ: hogy a szülés utáni időszakban nem szabad ugyanazokat a gyakorlatokat végezni, mint előtte, vagy akár mint sokkal később! Magyarországon ugyan eddig csak én vagyok hivatalos posztnatális (azaz a szülés utáni időszakra specializálódott) edző, de minden erőmmel azon vagyok, hogy meghalljátok a hangomat, és segítsek elkerülni a helytelen testedzés okozta károkat. 

 

Miért?

A terhességet nem véletlen hívják terhességnek, idézem kollégámat és barátomat, Dr. Kerekes Tímeát, akivel együtt dolgoztuk ki a Rectus Training Módszert, és akivel együtt dolgozunk a Kangatraining hátterében is – így a szülész-nőgyógyászi és a posztnatális edzői háttér – valamint a személyes tapasztalatunk is – biztosítja, hogy a legjobbat kapjátok. 

Terhesség és a szülés után annyi minden történik a testünkkel, de ha simán azt az esetet nézzük, hogy teljesen egészséges, normális várandóságunk volt, a hormonok hatása még akkor sem múlik el hipp-hopp a szüléssel, az ízületeink, a szalagjaink lazábbak, a haránt hasizmunk bizony meggyengült.

Ha pedig volt egy terhességi toxémia, vagy valamiért el voltunk tiltva a mozgástól, és túlsúllyal kell megküzdenünk, akkor az ízület védelem kihagyhatatlan lépés. 

6 héttel a szülés után el lehet, sőt, el kell kezdeni foglalkozni a hasunkkal, akár van rectus diastasis, akár nincs, de nem mindegy, hogy hogyan! A fájó ízületeket nem szabad terhelni, ha fáj a csuklód, bizony ilyenkor tényleg tilos a csukló visszafeszítésével végzett terhelés, mert maradandóvá teheted ezt az állapotot, akár műtétig is sikerülhet “eltornáznod” magad.

Ilyenkor nem szabad a nyújtott lábas plank gyakorlatokkal kezdeni, mert akármennyit erősítettél is várandósságod alatt, AKKOR IS elgyengült a haránt hasizmod, és az agyadnak is fel kell újra fognia, hogy ha már nem vagy pocakos, akkor hogyan végezd helyesen a gyakorlatokat.

Szép fokozatosan kell eljutnod a “haladó” szintig, amit napi gyakorlással így is hamar elérsz. DE: ha ilyenkor rögtön nehéz gyakorlatokat végzel, akkor nagy eséllyel rontasz az állapotodon, és nem javítasz. Vagy simán elmegy a kedved az egésztől, mert érzed, hogy nem tudod jól megcsinálni a feladatot.

Ha már nem állsz a hormonális hatások alatt, a szülés után eltelt 1 év és/vagy már nem szoptatsz, akkor hamarabb léphetsz a keményebb gyakorlatok világába, és az ízületeidet sem kell ennyire kímélni – ezeket is elkezdheted erősíteni, amit igenis a mozgással, terheléssel tudsz elérni. Jöhetnek a nyújtott lábas plank variációk, jöhet a fekvőtámasz, persze itt is nagyon fontos a fokozatosság! 

Tehát nagyon fontos, hogy adj még egy kis türelmet a testednek: mert attól, hogy XY meg tudta csinálni ezt-meg-ezt a gyakorlatot a szülése után, neked meg lehet, hogy ez ártani fog. Persze lehet, hogy nem, de minek kockáztatni? Minden terhesség más és más, minden szervezetnek más tempóra, más gyakorlatokra van szüksége.

Figyelj magadra, figyelj a hasadra!

Tőkés Renáta

Fitness edző, Pre- és posztnatális edző (AFPA),
Okleveles Kangatrainer,
PreKanga és KangaBurn edző,
RTM – Rectus Training Módszer Alapító,
Foam Roller és AcuTape terapeuta,
Beactive Állapotos torna a személyi edzésben oktató
Kangatraining Magyarország Országos Vezető

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!