Az erős hasért - nyíltan a Rectus Diastasisról

Babahordozás rectus diastasissal

Gyakori kérdés az anyukák körében, hogy a babahordozás nem ártalmas-e a nőnek, ha rectus diastasisa van. 

Fotó: Szudy Péter

Erre az első válaszom mindig az, hogy ha jól sejtem, így is, úgy is a kezedben van a baba a nap nagy részében, igaz? Akkor pedig mindenféleképpen sokkal jobb, ha a testeden a babahordozó segítségével egyenletesen oszlik el a baba súlya, és tudsz figyelni a helyes testtartásra, nem pedig egyik kezedből a másikba, válladról a csípődre stb. teszed át őt reggeltől estig.

Az én lányom élete első 3 hónapjában állandóan sírt, így vissza emlékezve úgy érzem, hogy 24 órát naponta, ami nyilván nem így volt, de így tűnt. Állandóan a kezemben, vagy a vállamon volt, a babahordozást akkor még nem ismertem. Határozottan állítom, hogy igen, sokkal jobb lett volt a hasamnak is, a hátamnak is, (és az idegeimnek is), ha a megfelelő babahordozóval már akkor rendelkezem. Fiamat már hordoztam, és a pocakomat a ő születése után, a hordozás mellett hoztam helyre 🙂 

De! Ha rectus diastasisod van, akkor még egy két dologra pluszban oda kell figyelned. 

Fotó: Ditti Fotó

1. Ortopédiailag megfelelő babahordozó eszközt válassz, ez nagyon fontos a babádnak is, és neked is! Ez mit jelent? A baba gerince pontról-pontra meg legyen támasztva – a baba nem ül, csak függőleges testhelyzetben van. A csípője úgynevezett M pozícióban legyen, a hordozó eszköz térdhajlattól-térdhajlatig tartja a babát, nem lóg a lába lefelé! A baba térde magasabban legyen, mint a popsija. A baba mindig a hordozó személlyel szemben helyezkedik el – nem kifelé fordítva! 

2. Minél előbb a háton hordozást válaszd! Ha rectus diastasisod van, még fontosabb, hogy a hátadon legyen a baba, és a súlya egy része a csípődre kerüljön, tehát a derék pántot ne kösd magasabbra, mint a derekad! A féloldalas hordozás sem jó ilyenkor.

3. Mindig figyelj a helyes testtartásra! A medencédet húzd magad alá, a szeméremcsontod irányítsd a köldököd irányába. A hasadat ne hagyd csak úgy lógni, mindig legyen tónusban a pocak! Itt a videó, hogy ezt hogyan is tudod helyesen kivitelezni egész nap. (Tehát nem kell egész nap erősen behúzni a hasad, csak tónusban kell tartanod.)

4. A vállad tartására is figyelj, ne húzd fel, és ne ejtsd előre. 

5. Nagyon fontos: minden este erősítsd a gátizmaid, és végezz hasizom regeneráló gyakorlatokat. Minimum heti háromszor hátizom erősítést is végezz. 

6. Végül egy kis segítség: ha úgy érzed, nem bírod egész nap tartani a pocakod, nem tudod tartani a helyes testtartást, akkor kinesiotape segítségével jobban vigyázhatsz a hasadra. DE! Haskötőt, hasszorító bugyit ne használj, az alatt csak elgyengülnek az izmok. A tape rugalmas szalag, ami segíti az izmok rehabilitációját, regenerációját. 

 

Ajánlom még: 

Babahordozás és sport – avagy tények és tévhitek a hordozásról, mozgásról

 

Tőkés Renáta
Fitness edző, Pre- és Posztnatális Fitnesz Specialista,
Okleveles Kangatrainer,
PreKanga és KangaBurn edző,
RTM – Rectus Training Módszer Alapító,
Foam Roller és AcuTape terapeuta,
Babahordozási tanácsadó,
Beactive Állapotos torna a személyi edzésben oktató
Kangatraining Magyarország Országos Vezető

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!