Tudtad, hogy várandósság alatt normális jelenség a rectus diastasis (az egyenes hasizmok 2 cm-nél szélesebb eltávolodása), de a szülés után 8-10 héttel ennek rendeződnie kéne?
És tudtad, hogy a mai világban, amikor úgymond “későn szülők” vagyunk, a nők 80 %-ánál ez nem történik meg?
Nagyon fontos, hogy tudatában legyél annak, várandósságod előtt volt-e rectus diastasisod, és hogy várandóságod alatt mekkora az eltávolodás az egyenes hasizmaid között.
A 2-3 cm a terhességed alatt nem ad okot a félelemre. De ha korábbi várandósságod alatt már fent állt ez a probléma, akkor most bizony végig kell kísérned tudatosan, pocak-barát módon a várandósságodat.
Ez mit jelent?
1. Vizsgáld / vizsgáltasd meg magad.
A kismama pocakot nem nyomkodjuk úgy, mint egy nem várandós pocakot, de azért óvatosan az ujjaiddal a köldök fölötti területen nyugodtan nézd meg. Ha mégsem mered, akkor ülj le a talajra, tükörrel szemben, és húzd fel a pólód, és dőlj kicsit hátra.
Ahogy az alábbi képen is jól látszik, itt bizony nagy az eltávolodás – főleg annak tudatában, hogy itt a baba még csak 25 hetes!
2. Kérj szakértőtől KinesioTape támogatást!
Keress olyan KinesioTape terapeutát, aki Kismama pocakkal is foglalkozik. Létezik külön Kismama Tape képzés is, nézz utána, kit találsz olyan szakértőt, aki gyakorlott, és van hozzá megfelelő végzettsége.
Már akár a 2. trimesztertől, de a 3.-ban mindenképpen kérd a ragasztást – akár a párod is megtanulhatja, és segíthet neked a ragasztással!
(Kellemes mellékhatása a dolognak, hogy a bőröd szebb marad, kevésbé nyúlik meg, kevésbé lesz striás.)
3. Kérj szakértőtől megfelelő torna gyakorlat sort!
Nagyon fontos, hogy az alap kismama tornákon sincs külön választva, hogy ki az, aki rectus diastasisos kismama, és ki az, aki nem. (Éppen ezért az RTM-en foglalkozunk külön a kismamákkal is, de külön RTM kismama torna is sok helyen elérhető már. A PreKanga trénerek szintén megtanulták a megfelelő gyakorlatokat.) A kismamáknak is KELL a hasukat erősíteni megfelelő módon, és preventív jelleggel a hasizom regeneráló gyakorlatokat is végezni! Nem szabad ugyanazokkal a gyakorlatokkal erősíteni egy túlzott eltávolodással rendelkező pocakot, mint egy első gyermekes, eltávolodás nélküli pocakot.
4. Szülés után ne kezd el rögtön nyomkodni a hasad – csak a lelkednek ártasz vele!
Várd ki a 8-10 hetet, és akkor nézd / nézesd meg. Válassz olyan hasizom regeneráló tornát, ahol a szülés utáni (posztnatális) változásokat is figyelembe veszik. (A Kangatraining és az RTM – Rectus Training Módszer ilyen). Nem kell azonnal a legnehezebb gyakorlatokat végezni, nem kell elvégezni még pár ismétlést akkor is, ha fájdalmat, vagy gyengeséget érzel. Törekedj a fokozatosságra, adj kis időt magadnak – a pocakod nem 1 nap alatt lett ilyen, ne akard 1 nap alatt vissza alakítani. A fokozatosság és tudatosság hosszú távon kifizetődőbb!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: