Bizony nem könnyű eldönteni, hogy mikor feküdjünk a kés alá, kell-e műteni, mikor kell műteni a rectus diastasist, a köldök sérvet, vagy a lógó bőrt, kötényhasat. Jó hosszú cikk lesz, de ha ezen gondolkodsz, olvasd el. Segít elkészíteni a pro- és kontra táblázatod.
A bejegyzés célja nem a rá- vagy lebeszélés! Olvassátok el először 3 olyan ember véleményét, akik a műtétet választották, hogy segítsen a döntéseben, ami nem egyszerű, hiszen a kutatások azt bizonyítják, hogy tízből 4 esetben újra kialakul a probléma, ráadásul ezen kívül gyakoriak az egyéb műtéti komplikációk is, melyekről később még írunk.
“5 napig voltam benn, borzadály volt, V-ben tudtam csak feküdni, nem tudtam kiegyenesedni, sehogy. Két cső lógott belőlem, sokáig tisztultam. Csípőcsonttól csípőcsontig vágtak, mert felemelték a bőrt. Rectus Diastasist varrtak, köldöksérvet kezeltek és még plasztika is volt. A lábadozás lassú volt, az egy éves lányomat nem tudtam nem emelgetni… sok bajom volt, sokszor kifakadt, biztos emiatt is. Mai napig látszik, csúnya, de ez emberfüggő, ki hogy hegesedik, nekem még a gyerekkoriak is látszanak… de bikinivonalban van, strandon nem látszik. Doki azt mondta, kiújulhat, ezért is ellenőriztetem, azóta semmi. Néha fáj,de akkor odafigyelek jobban. Második terhességnél féltem nagyon, de a heg bírta, főleg, hogy belső varrat, ugye, nincs, a külső meg bőrrel együtt tágul. Én senkit nem beszélek se le, se rá. Én megcsináltattam, nem bánom. Hogy még egyszer megcsináltatnám-e? Nem tudom. Lehet. “
„A műtét utáni állapot – az nagyon durva. Mindenkinek azt javaslom, aki neki áll edzeni, hogy ide ne jusson el. Hiába nem vágtak, nagyon meg lett bolygatva minden. 3 napig nem tudtam felállni, csak segítséggel. Akkor is, ha lelkiismeretesen, profin csinálják meg, mint nekem, ez borzalmas nagy fájdalom, 6-8 hétre kivon az edzésekből és 2-3 hétig minimum a munkából is. Vegye komolyan mindenki ezt a dolgot.”
“Nekem volt köldöksérvem, akármilyen szépen záródik az RD, az nem változtat azon hogy a linea alba meg van szakadva. Sajnos az összeforrni nem tud, az ha nagy és patkószerűen ki-be tud mozogni a beleinek egy része azt már műteni kell. Ezt doki tudja megmondani. Nekem 2 cm hosszúságon volt a linea albam elszakadva, és konzervatív kezeléssel 4 cm-es rectus diastasisból, 1 ujjnyi lett, viszont így is megműtettem, a doki tanácsára, aki eléggé tisztán elmagyarázta, hogy ha a patkó megalakul, abba, sajnos lerakodások és akadályok születhetnek, amelyek akár veszélyes beavatkozáshoz is vezethetnek.
A felépülés az hosszas volt, de megéri, mert most alig varom, hogy egy jó kemény burn-ös edzésre is elmehessek.”
A rectus diastasis fogalmáról, kialakulásáról más sokat olvashattatok itt a blogon, de össze foglalva pár mondatban: az egyenes hasizmok 2 cm-nél nagyobb eltávolodása középvonalban, ami legnagyobb százalékban a terhesség, szülés után alakul a nőknél.
A leglátványosabb tünete esztétikai: felüléskor vagy a hanyatt fekvésben a fej felemelésekor has közepén megjelenik egy hosszúkás domborulat. Gyakori vele járója a megnyúlt hasfal, a megnyúlt bőr – ami még mindig az esztétikai problémák közé tartozik. De: a rectus diastasis nem csak esztétikai, hanem funkció vesztési probléma is. A hasizmok nem tudják ellátni megfelelően funkciójukat. Nagyobb a teher a gerinc ágyéki szakaszán, nagyobb a teher a medence fenék izmain. A köldök sérv megjelenése, a hasi diszkomfort érzés, a derék fájdalom (ez a nem megfelelő testtartás miatt), a gyenge gátizmok és e miatti kellemetlen tünetek, hosszú távon a nem megfelelő testtartás miatti gerinc problémák – mind mind ennek hosszú távú következményei.
A rectus diastasis konzervatív kezelése:
- fogyás (önmagában nem oldja meg a problémát, de segíti a kezelést)
- hasizom erősítés a megfelelő módon (RTM – Rectus Training Method)
- core izmok erősítése
- tartásbeállítás
- ritka esetekben spontán rendeződik- főleg a veleszületett, ahogy nő a gyerek és erősödnek a hasizmai és ritkán a terhesség alatt kialakult.

Rectus Diastasis konzervatív kezelése
Konzervatív kezeléssel tapasztalatunk szerint az 4-5 cm széles és teljes hosszúságú rectus diastasis is szépen helyre hozható – az egyenes hasizmok újra közel kerülnek egymáshoz, el tudják látni funkciójukat, a has laposabb, szebb lesz, a testtartás javul, ez által a derékfájdalom is csökken. Ez ugyan egész életre szólóan odafigyelés igényel, de ez az odafigyelés cserébe nem csak a pocak, de a gerinc, a mély izmok, a medence fenék izmainak állapotát is egészségesen tartja – ezekre így is, úgy is egész életünkben oda kell figyelni, mert ez az egyenes út a fit nagymamasághoz, az egészséges szenior korhoz.
Az ennél nagyobb eltávolodás (még a 11 cm széles is!) szépen csökkenthető, de ekkor már gyakori, hogy a 2-3 cm így is megmarad. Ráadásul a kedvenc sport űzését ez ilyenkor már komolyan hátráltathatja. Tehát ilyen esetben érdemes megfontolni a műtétet, ha rendszeresen sportolni akarsz, ha már nem akarsz több babát, és készen állsz arra, hogy gyermekeidet minimum 6 hétig nem emelheted fel. Ez viszont jól tudjuk, hogy nem a kisbabás időszakunk, így addig igenis kezeld a pocakod konzervatív megoldásokkal.
Köldöksérv esetén a 2 cm-nél kisebb sérvek is gyönyörűen szinten tarthatók, esztétikailag szebbek, kisebbek lesznek a megfelelő torna segítségével. (Esztétikailag! A köldöksérv nem gyógyítható tornával!)
Fontos, hogy tudd: a műtéttől még nem lesz lapos a hasad! Nem lesznek erősek az izmaid, nem javul a testtartásod, nem jön rendbe a gátizmod! A rectus diastasist kezelik és / vagy a megnyúlt bőrt, de ez után ugyanúgy tornáznod kell, és az étkezésedre is oda figyelni!
A rectus diastasis sebészeti kezelése
A sebészeti kezelés javaslatai: ha a konzervatív kezelés nem volt eredményes vagy ha a olyan fokú az eltávolodás, hogy korlátozza a pácienst a mindennapi aktivitásaiban és zavarja.
Szintén érdemes megfontolni a műtétet, ha a köldöksérv, hasi sérv mérete meghaladja a 2 cm-t.

Forrás: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dr._Placik_Abdominoplasty.jpg
A leggyakrabban alkalmazott műtéti megoldások:
- hasplasztika: a rectus diastasis fölött a bőr és a bőr alatti kötőszövet általában megnyúlik, lóg ezért a has kontúrjának a javítására elengedhetetlen ennek a kimetszése.
- redőzés: enyhe és közepes rectus diastasis esetén a linea alba középvonali redőző öltése felszívódó vagy nem felszívódó varrattal és elektromos kés (kauter) használata a hő hatására létrejövő szöveti zsugorodás elérésére. Ha nagy a távolság a két izom között a linea alba felesleges része kimetszhető.
- redőzés háló ráfektetéssel: a linea alba középvonali redőző öltése és fölé általában nem felszívódó háló (onlay mesh) rögzítése a bordák szélétől a szeméremcsontig, kétoldalt a hónalj vonaláig terjedő szélességben.
- a rectushüvely hátsó falának a redőzése háló behelyzésével: közepes és súlyos rectus diastasis esetén a két egyenes hasizom hátsó bőnyéjétől való felszabadítását követően a feleslegesnek bizonyult izombőnye összehúzása és erre történő felszívódó/nem felszívódó háló bevarrása.
- laparoszkópia+ háló ráfektetés: Luque dolgozta ki rectus diastasis és középvonali sérv (az esetek 85%-ban köldöksérv) együttes megoldására az elülső rectushüvely redőző öltésével és fölé behelyezett hálóval.
- laparoszkópia+ intraperitoneális háló behelyezés (IPOM-intraperitoneal onlay mesh)
Műtéti komplikációk gyakorisága változó. Különböző kutatásokban, különböző gyakorisági arány szerepel, de nagy átlagban az esetek 40%-nál jelenik meg valamelyik az alábbiak közül. Összegezve ezek fordulhatnak elő: fertőzés, háló kilökődés, idegsérülés, seroma, visszatérő rectus diastasis, zsigeri sérülés (belek, húgyhólyag), hegesedési zavar, bőr elhalás, a has kontúrjának megváltozása, vérömleny keletkezése és a varratsor szétválása. Az aktív dohányosok nagyobb figyelmet és óvatosságot igényelnek, náluk gyakoribb a sebgyógyulási zavar is.
Egyes szakirodalmi források szerint a sikeresen operált esetek 40%-ának újra kialakult rectus diastasis-a. Másoknál ez az arány eltérő, de mindenképpen érdemes a műtéti kezelést a core izmok erősítésével is kiegészíteni.
Ha ezeket elolvastad, akkor már te is érted: a megelőzésére kell a legnagyobb hangsúlyt fektetni. A gyermekvállalás előtt elkezdett hasizomerősítő gyakorlatoknak statisztikailag is igazolt kockázat csökkentő hatásuk van. Várandóság alatti megfelelő gyakorlatok és a kinesiotape kezelés együtt gyönyörűen szinten tartja a pocakot, hogy a szülés után könnyedén és gyorsan (vagy könnyebben és gyorsabban) regenerálni tudjuk.
Ha ezt elolvastad, készíts magadnak pro- és kontra táblázatot.
- Szélesebb az eltávolodás 5 cm-nél?
- Van kiemelkedő köldök sérved?
- Van kitartásod a gyakorlatok napi szintű végzéséhez?
- Szeretnél más sportot is űzni rendszeresen?
- Szeretnél még babát?
- Nem éri meg jobban a napi torna, ha ezzel a gerincedet és gátizmodat is karban tartod?
- Le tudsz feküdni 6 hétre? (Gyerekek, munka?)
- Vállalod a komplikációkat, vagy hogy újra kés alá kell feküdnöd?
Dönts okosan, és akár a műtétet választod, akár elutasítod ne felejtsd – mi várunk az RTM – Rectus Training Method óráinkon, és segítünk neked megerősödni, regenerálódni, együtt élni ezzel, és megtanítjuk, hogy más sportot hogyan űzhetsz biztonságosan.
További tippekért, motivációért olvasd blogunkat, kövesd facebook oldalunkat.
Dr. Kerekes Tímea Szülész-nőgyógyász RTM – Rectus Training Módszer kidolgozója PreKanga várandós torna oktató |
Tőkés Renáta Fitness edző, Pre- és posztnatális Fitness Specialista (AFPA),
RTM – Rectus Training Módszer Alapító
Kangatraining Magyarország Országos Vezető
PreKanga és KangaBurn edző
Foam Roller és AcuTape terapeuta
|
Felhasznált irodalom:
“Belgyógyászat | Belgyógyászat | Medicina … – Medicina Kiadó.” 2015. 9 Sep. 2016 https://www.medicina-kiado.hu/kiadvanyaink/szak-es-tankonyvek/belgyogyaszat/belgyogyaszat/
“Országos Gerincgyógyászati Központ.” 2005. 9 Sep. 2016 http://ogk.hu/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: