Mielőtt a részletekbe bele megyek, az első kérdés – honnan tudod, hogy erős-e a gátizmod?
Sokan természetesnek hiszik, pedig a gyengeség jele az is, hogy amikor a pároddal együtt vagy, levegő kerül a hüvelyedbe. Másik gyakori tünet, amit nem veszünk komolyan, hogy sportolás megkezdése után pár perc múlva pisilni kell, de igazából nincs is tele a hólyag.
A többi tünet egyértelműbb, de azoknak elő sem kell jönniük, ha az elején észbe kapsz, még jobb, ha az előtt kezdesz foglalkozni a témával, mielőtt kialakulna a baj.
Véletlenül sem azt tanácsolom, hogy hagyd el a kedvenc sportod, hiszen akkor lelkileg sínyled meg – de: próbáld kevésbé terhelővé tenni és kompenzálj!
- Mielőtt vissza térsz régi edzésedhez, hozd helyre a hasizmaid, erősítsd meg a gátizmaid, és foglalkozz a hát izmaival is. CSAK AKKOR kezdj el futni, vagy ugrálni, ha már megerősödött a medencefenék izomzat.
- Sose eddz teli hólyaggal! Edzés közben is menj el mosdóba, ha kell.
- A gyakorlatok közben hozd tónusba a medencefenék izmait is, ne csak a hasizmokat!
- Nincs hasprés, felülés, lebegő ülés!
- Plank gyakorlatok: ha az egyenes hasizom a helyére került, akkor vezessük be az erős köldök behúzás helyett a tónusba hozást, és közben is legyen a gát tónusban.
- Nincs csípőszélesnél szélesebb guggolás!
- Kerüld a nagy súlyos edzéseket!
- Figyelj a légzésre! Ne szorítsd be a levegőt egy nehezebb gyakorlat alatt!
- Figyelj a helyes testtartásra!
- Minden edzést gátizom tornával zárj!
Hogyan eddz, ha már baj van?
Szervsüllyedés, sérv esetén már tényleg kerülendő minden ugrálás, szökdelés. A fenti instrukciók mellé még fontos hozzá tenni, hogy a fekvő helyzetben és a térdelőtámaszban végzendő gyakorlatokat részesítsd előnyben az állókkal, ülőkkel szemben. Lehet, könnyített változatok kellenek egyes gyakorlatokból, de akkor is megtalálod a módját, hogy biztonságosan tornázhass!
Tőkés Renáta
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: