Nagyjából másfél évvel ezelőtt az Oriolus-Med-nél részt vettem egy fantasztikus képzésen – Fascia Tréning -, ami onnantól kezdve érdeklődésemet és tanulási fókuszomat a Fascia(k) csodálatos világa felé vitte. Azóta számtalan jobbnál jobb ilyen témájú képzésen volt alkalmam világhírű német orvosok és oszteopaták által még behatóbban, több irányból megközelítve boncolgatni a témát és tanulni egyre többet és érdekesebbet. A legfrissebb képzés amin nemrégiben részt vettem a hegekről szólt. Eric Hebgen budapesti Hegkezelés kurzusán vettem részt.
Nap mint nap édesanyákkal dolgozom, segítek nekik a pocakjukat rendbe hozni, és emiatt sok-sok heggel – császáros heggel találkozom. Ezért is szerettem volna még többet megtudni arról, hogyan gyógyulnak ezek a hegek, mit okozhatnak a szervezetünkben.
De ne szaladjunk ennyire előre. Először nem árt tisztázni mi is az a Fascia és miért lett mostanában ennyire felkapott téma? A Fascia egy mindent mindennel összekötő háromdimenziós kötőszövet, egy intelligens hálózat. A legnagyobb érzékszervünk, a testtömeg 20%-át teszi ki. “Rendezett káosz”, ami körülvesz minden belső szervet, izmot, izomrostot, összeköt és elválaszt; kinetikus energiát tárol, ugyanakkor jelentős szerepet tölt be a transzportfunkciókban; a nyirokfolyadék jelentős része a fasciális rétegek között folyik, továbbá maga a fascia is nagy részt vízből áll. Embriológiai szempontból a középső csíralemezből alakul ki a kötőszövet, majd ebben benne az egyes szervek, szervrendszerek, az idegrendszer burka. Tehát a test legnagyobb része mezodermális/kötőszövetes eredetű. Ezért ha bármilyen behatás éri a szervezetet, ez a behatás az erőkar mentén bárhol jelentkezhet problémaként. (Vagyis leegyszerűsítve a szívburok ugyanabból a csíralemezből alakul ki, mint a gyomrot körülvevő burok és a vállizmokat borító kötőszövetes burok. Ezért van az, hogy szívinfarktus gyomorba és vállba sugárzó tüneteket okoz és nem feltétlenül szívtájéki fájdalmat.) Ha külső behatás – sérülés, operáció – éri a szervezetet, akkor a sérülés pillanatában beindulnak a szervezet öngyógyító folyamatai; számtalan immunsejt, hormon kezd el munkálkodni azon, hogy helyreállítsa az eredetihez legjobban hasonlító állapotokat. Az így kialakuló hegszövet soha se lesz olyan stabil és ugyanolyan tulajdonságú, mint az eredeti szövet; nem tartalmaz szőrt, izzadság és faggyúmirigyeket.
A nőket leggyakrabban “érintő” beavatkozás, melynek következtében hegszövet alakul ki a császármetszés. Császármetszés során 10 réteget vágnak át. Ennek a 10 rétegnek kell szépen helyreállnia, és ugyanolyan funkciókat biztosítania mint a korábbi “hegmentes” szövetnek. Ehhez mindenképp szükséges a többirányú és megfelelően felépített terhelés, mozgás. A heggyógyulás során a hegszövetben kollagén molekulák képződnek; ezek szinte teljesen úgy viselkednek mint egy ragasztó, mert stabilizálni akarják a területet. Ha nem mozgunk és nem biztosítjuk a hegszövetnek, valamint a körülötte lévő kötőszövetnek a megfelelő minden irányú mobilizációt, akkor a termelődő kollagén “összeragaszt” mindent mindennel; nemcsak az összetartozók fognak egymáshoz ragadni, hanem minden ami odalent a mélyben van. Így keletkeznek az addhéziók, vagyis összenövések. Ami nem mozog, az összenő. A hegesedés következtében megszűnik a kötőszöveti rétegek között az egymáson elcsúszás, feszülés keletkezik a teljes kötőszöveti rendszerben. Az összenövés tünetei lehetnek: medencetáji fájdalmak, bél traktus működési zavarok, emésztési zavarok, bél összenövés, terméketlenség, fájó szexuális együttlét.
” Az összenövések sem ultrahanggal, sem CT/MRI-vel nem láthatóak!” – Eric Hebgen.
A heg körül keringési zavar léphet fel, hidegebb lehet a bőr tapintása, esetleg másmilyen színű lehet a bőr. Mit okozhat egy heg a testben? Bármit – inkontinenciát, vállfájdalmat, fejfájást, térdproblémákat, kötényhasat stb.
A sok-sok évvel ezelőtti hegekkel sincs késő soha foglalkozni, mert a hegszövet élő szövet és folyamatosan változik. A szülés utáni problémák esetében is kiemelt szerepe van a hegkezelésnek. Amennyiben a szülést követő hat hét után az egyenes hasizmok közötti távolság középvonalban nagyobb, mint 2 cm, akkor Rectus Diastatisról beszélünk. Ilyen esetben speciális, személyre szabott torna – RTM – javasolt. Azonban ha a folyamatos és kitartó tornázás során esetleg megtorpanást tapasztalunk a javulásban, és már minden “adu ászt kijátszottunk” trénerünkkel, érdemes feltérképezni a testünkön lévő hegeket; császár hegeket. Az RTM oktatók között is sokan vannak, akik tudnak segíteni abban, hogy mivel lehet kezdeni illetve szakembert is tudnak adott esetben ajánlani aki segíthet a javulás előrelendítésében.
Hegkezelésben jártas szakember különböző lágy és keményebb technikákkal, kézzel vagy eszközzel segít feloldani a kötőszövetes letapadásokat a hegszövetben, biztosítva ezáltal a rétegek közötti megfelelő elcsúszást és ennek köszönhetően a test távolabbi pontján is képes a feszültségeket feloldani, orvosolni. Első és legfontosabb feladata a megfelelő keringés biztosítása a hegszövetben és körülötte. A jó terapeuta segít abban is, hogy megtanít olyan technikákat, amit otthon te magad tudsz végezni minden nap, mert a hegek egy életen át tartó ápolást igénylenek. Jó minőségű hegszövet csak akkor alakul ki, ha folyamatosan megfelelő mozgásingert kap, vagyis a hegkezelés mellé megfelelő mozgás szükséges! Gondoljatok testetekre globálisan, merjetek mozogni és segítséget kérni szakembertől!
Az RTM – Rectus Training Módszer hivatalos oktatója
Kangatrainer, KangaBurn oktató, Fascia Tréner
Továbbképzések: Kinesio Tape, Kismama Tape, Cross tape, Flossing, Flossing és Bosu, FDM – Fascia Disztorziós Modell, Hegkezelés, AfAd – Applied Fascia Adjustment, Fájdalomélettan, Nőgyógyászati problémák holisztikus szemléletben.
Forrás:
https://www.oriolus-med.hu/physio/186/hegkezeles/,