Sok kérdés jön a gyerekek pocakjával kapcsolatban, mert sajnos nem ritka náluk sem a rectus diastasis, az egyenes hasizmok eltávolodása.
Ha kisbabád pocakján látsz erőlködésnél középvonalban kis kiemelkedést, attól még ne ijedj meg! A baba pocak ilyen. 🙂 Viszont egy 3-4 éves pocaknál már nem szabadna látnunk ezt.
Nem hivatalos kutatás, de látható belőle, hogy bizony oda kell figyelni: egy 30 fős első osztályban készített vizsgálaton az derült ki, hogy a 30 gyerekből 2-nek nem volt egyáltalán eltávolodása, és erős edzett hasizmokkal rendelkeztek. Ők TSMT-re jártak. (TSMT – Tervezett Szenzomotoros Tréning)
Az, hogy 6-7 éves korig még mindig van eltávolodás, leginkább azért fontos, mert ilyenkor a felülések, hasprések, lebegő ülések bizony ártanak a gyermek pocakjának is. Sok edzésen, a torna órákon olyan gyakorlatok is vannak, melyek nem segítik a fejlődést, hanem hátráltatják. Így ha észrevesszük a problémát, vagy köldök sérve van a gyermeknek, beszéljük meg az edzővel, tanárnővel, hogy a hasizom erősítést a gyermek más rutin szerint csinálja.
Mit tehetsz Te a baba/gyermek pocakjáért?
Akár köldöksérves a baba, akár „csak” hajlama van a rectus diastasisra (mert pl. neked is van/volt), kiemelten figyelj rá, de minden babának jót tesz, ha foglalkozol vele. Az újszülötteknél nagyon félelmetesen tud kinézni a köldöksérv, de ahogy erősödik a hasfal, egyre kisebb lesz majd.
Az egész piciknek is erősíthető a haránthasizma: az ún. Csiki-gyakorlattal. Amikor csak eszedbe jut, csikizd meg a baba pocakját. Ilyenkor reflex szerűen behúzza, megfeszíti. Ha kacag, még jobb.
A totyogónál egy kis pöckölés a pocakra – a fürdőkádban hatalmas nevetős játék kerekedhet belőle. 🙂 (De az valószínű, hogy vizes leszel Te is – ezt saját tapasztalatból mondom.)
A 3-4 évesek meg már nagyon ügyesen tornáznak anyával. Az egyszerűbb gyakorlatokat szépen leutánozzák, és a közös torna anyával mindig egy nagyon jó program.
Tőkés Renáta
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: