A has az egyik leggyakrabban “problémás területnek” nevezett részünk. Fiúk a sörpocakot, lányok a szülés után ott maradt pocakot akarják ledolgozni. Legtöbbször sajnos helytelenül – így az eredmény még rosszabb lesz.
A has (fontosabb) izmai kívülről befelé haladva: az egyenes hasizom, a külső ferde hasizom, a belső ferde hasizom, és a haránt hasizom. (A négyszögű ágyékizom és a piramidális izomról most nem szólunk, bár a négyszögű ágyékizom a medence stabilizálásában és a törzs oldalra hajlításában fontos szerepet játszik.)
Az egyenes hasizmokat középen elválasztó kötőszövet a Linea Alba. Ha ez a kötőszövet megnyúlik, akkor az egyenes hasizmok messzebb kerülnek egymástól, és nem tudják ellátni funkciójukat.
Hogy mik a hasizmok funkciói?
- A hasüreg lezárása és a hasüregi szervek védelme
- Rögzítik a szerveket
- Változatos irányú lefutásuk miatt a test számos mozgásában vesznek részt.
- Tónusukkal hozzájárulnak a hasüregi (intraabdominalis) nyomás fenntartásában
- Normál működésük fontos szerepet játszik a kilégzésben.
- Vizelet és széklet ürítés
- Tüsszentés, köhögés
- Szülés
- Nehéz dolgok emeléséhez is szükséges
- Medencefenék rögzítése
- Törzs fordítása minden irányban
és a felsorolás még nem teljes! Ha pedig a hasizmaid nem látják el megfelelően szerepüket, akkor több teher kerül a medence alapra, a gerincre, felborul az izom egyensúly, és fájdalmak, rossz tartás, gyenge gátizom, egyre nagyobb pocak lesz az eredmény.
Az egyenes hasizmok eltávolodása középvonalban, minimum 2 cm szélesen a Rectus Diastasis.
A túlnyúlt kötőszövet már nem képes “magától” újra az eredeti állapotát felvenni, így már nem képes a jobb és baloldali egyenes hasi izmokat olyan közel tartani egymáshoz, hogy azok el tudják látni funkciójukat. A túlnyúlt kötőszövet értelem szerűen el is vékonyodik, a vékony kötőszövet pedig gyenge. Ha ez a probléma fent áll, akkor innentől kezdve izommunkával kell a helyén tartanunk az izmokat, így tudatosan, odafigyeléssel, folyamatos tudatosítással és folyamatos gyakorlással az állapotot szinten tartjuk, a tüneteket kezeljük.
Jellemző, hogy hasprésekkel, felülésekkel állunk neki az edzésnek. Megfelelően megerősített haránthasizom nélkül azonban ezeket nem helyesen végezzük, így főleg a szülés utáni hölgyeknél, akik még a hormonális hatások alatt is állnak, és eleve lazábbak a kötőszöveteik, akkor is kialakulhat a Rectus Diastasis, ha eddig véletlenül nem volt. Ugyanúgy egy pocakosabb férfinál, vagy egy puffadásos betegség következményeként – bárkinél kialakulhat.
Nézzétek meg ezt a férfit, szép kigyúrt a hasa. De középen látszik, mennyire el vannak távolodva a hasizmai egymástól. Amit a képen nem látunk, hogy mennyire fájhat a dereka, hogy esetleg ezért gyógyszert is szed, és fogalma sincs arról, mitől lehet ez. Nem látjuk, hogy gyenge gátizmai miatt milyen problémái vannak (vagy lesznek hamarosan). Nem tudjuk, hogy hányszor műtötték már a köldök sérvét.
Kép forrása: de.wikipedia.org
Tehát fiúk, lányok, asszonyok, férfiak – odafigyeléssel, tudatosan kell a hasunkkal foglalkozni! Lehet lapos, kockás hasad is akár, de csak a megfelelő testedzéssel!
Olvasd tovább a blogunkat, sok hasznos cikket, gyakorlatot találhatsz majd még a témában.
Kövesd facebook oldalunkat, hogy értesülj az aktuális dolgokról, ha motivációra, ötletekre van szükséged.

Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: